Skip to main content
 
 

Drewno kominkowe - ekologiczny materiał opałowy

Tylko z drzew liściastych, suszone w suszarni, najbardziej kaloryczne gatunki

 
 

Transport na terenie Polski i UE

Przejrzyste warunki, stałe dostawy na czas

 
 

Przejrzyste warunki

Korzystne ceny, system rabatów

1
1

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu.

Im bardziej suche drewno kominkowe, tym jest twardsze i tym więcej ciepła oddaje, ponieważ jest bardziej kaloryczne. Suche drewno pali się mniejszym płomieniem niż mokre, ale za to trwa dłużej. W związku z tym mimo, że jest ono droższe, to jest najczęściej bardziej ekonomiczne. Drewno nie może mieć zbyt dużo kory, ponieważ obniża ona wartość opałową.

Kaloryczność drewna opałowego, czyli jego wydajność zależy od gęstości po wysuszeniu. Paleniu twardego drewna towarzyszy niewielki płomień, ale za to oddaje ono więcej ciepła. Spala się wolniej, a więc wymaga rzadszego dokładania. W efekcie, choć droższe, może się okazać bardziej ekonomiczne, a na pewno zapas zajmie mniej miejsca, niż w przypadku drewna miękkiego.

Kupując drewno o dużej zawartości kory, musimy zamówić nieraz nawet trzykrotnie większą jego ilość, niż takiego, które zawiera jej mniej. Wartość opałowa drewna mokrego jest niewielka, znaczna część energii cieplnej bowiem zostaje zużyta do odparowania wilgoci. Niewystarczająco wysuszone drewno kominkowe będzie się dymić i trudniej się będzie rozpalać. Za tym idą problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.

Zdolność przesychania drewna ma znaczenie, kiedy kupujemy drewno świeżo ścięte. Właściwość ta decyduje o tym, po jakim czasie sezonowania drewno będzie się nadawało do spalenia. Różnice są bardzo duże – od kilku miesięcy w przypadku brzozy aż do trzech lat, kiedy chodzi o dąb. O zdolności przesychania decyduje nie tylko zawartość wody, ale też swoista struktura drewna.

Aby drewno zdążyło wyschnąć, po ścięciu powinno być sezonowane, czyli suszone pod dachem średnio przez dwa lata. Może się nadawać do palenia szybciej, jeśli jest suszone w specjalnych komorach z termoobiegiem powietrza.

Niezależnie od tego jak długo sezonowane, nie bardzo nadaje się do palenia w kominku drewno z drzew iglastych. Zawiera ono żywicę, która, parując, osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Żywica pod wpływem wysokiej temperatury może strzelać, co w przypadku kominka otwartego jest szczególnie problematyczne. Dodatkowo duże ilości dymu oraz sadzy powstające podczas spalania osadzają się w kominie, zanieczyszczając go oraz zmniejszając jego drożność.

Nie sprawia takich problemów, zawierające niewiele żywicy drewno z drzew liściastych. Spala się ono równomiernie i nie wytwarza przy tym nadmiaru dymu. Przekłada się to nie tylko na czystość szyby kominkowej, ale też przewodu kominowego – o wiele trudniejszego w wyczyszczeniu.

Oferowane przez nas drewno kominkowe z drzew liściastych to drewno suszone w suszarni.

Royal Pellet - drewno kominkowe Royal Pellet - drewno kominkowe Royal Pellet - drewno kominkowe

PARAMETRY:

  • wilgotność 18-22% wewnątrz
  • długość szczap 25-30 cm
  • przełup 8 do 15 cm
  • opakowania: skrzynio-palety o objętości 1,0 mp; 1,8 mp; 2,0 mp

Najlepszymi i najbardziej kalorycznymi gatunkami drewna są twarde: grab, jesion, buk.

Gatunek Gęstość po wysuszeniu Właściwości
Grab 830 kg/m3 Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska)
Jesion 750 kg/m3 Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części
Buk 730 kg/m3 Wysokokaloryczne, pali się równo i długo. zawartość kory, ok 7% (niska)
Dąb 710 kg/m3 Wysokokaloryczne – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników
Brzoza 650 kg/m3 Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych
Olcha 570 kg/m3 Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Dzięki ładnemu zapachowi często wykorzystywana przy wędzeniu wędlin